Zobrazit vše

Jak si ulehčit návrat do kanceláře?

Někteří lidé strávili na home-office poměrně dost času, nastavili si nové rituály a denní rutinu. Náš mozek nerad něco mění, a tak můžeme pocítit vyšší úroveň stresu, úzkosti a obavy z návratu zpět do kanceláře. Zkuste si představit, že je to podobné, jako když se děti vrací po prázdninách zpět do školy. Někdo se bojí, někdo se těší. Pokud tedy nejste z fyzického návratu do práce zrovna nadšeni, tak vám dám několik tipů, jak si to můžete ulehčit.

1. Pokud je to možné, začněte zlehka

Když jste pracovali dlouhou dobu z domova pět dní v týdnu, tak najednou pět dní v kanceláři je velký skok. Zkuste začít chodit do práce ze začátku na jeden, dva dny a postupně přidávejte.

2. Najděte věci, na které se můžete těšit

Někteří lidé např. milují cestu do práce a z práce. Potkají své známé, popovídají si, koupí si oblíbený koblížek, jen tak sedí a dívají se z okénka z vlaku, v autě poslouchají rádio, v autobuse si přečtou kus knížky nebo noviny. Jiní se těší, že se budou moct hezky obléknout, uvidí oblíbeného kolegu nebo kolegyni, zajdou společně na oběd, na kávu, na neformální akce. Každý si může něco dobrého najít.

Zaměření na pozitivní aspekty může být skvělým způsobem, jak zvládnout úzkost, zpracovat přechodné období a mít se na co těšit.

3. Napište si, co vás v práci vytáčí

Někdy pomáhá, pokud si uvědomíte a napíšete, co vás v práci vytáčí. Zamyslete se, jestli to můžete změnit. A pokud ano, tak si závazně řekněte, co vy osobně uděláte proto, aby to bylo lepší. Když ne, tak se naučte věci přijímat takové, jaké jsou. Proč se trápit s něčím, co stejně nemůžete změnit?

4. Pracujte se stresem a z úzkostí

Stres a úzkosti nejlépe cítíte ve svém těle. Věnujte mu pozornost. Naučte se dechová cvičení, relaxační techniky, meditaci a hýbejte se. Pokud to všechno umíte a víte, že je to pro vás dobré, tak to prosím hlavně dělejte. A buďte k sobě laskaví, protože jakákoli změna je pro psychiku náročná, takže k ní stres a úzkosti tak trochu patří. Pokud vám není dobře a už jste vyzkoušeli všechno možné, nebojte se obrátit na zkušeného psychologa.

5. Čerpejte sílu z předchozích zkušeností

Uvědomte si, co všechno už jste v životě zvládli. A napište si to. Opravdu. Je velký rozdíl, jestli máte myšlenky v hlavě nebo na papíře. Potom si klidně řekněte: „Když už jsem tenkrát zvládnul/a doplňte sami, tak návrat do kanceláře zvládnu taky!“ Toto je tvar mé oblíbené „mantry“, kterou sama pro sebe ráda a často používám.

Neberte tyto tipy jako universálně platné, nechte se pouze inspirovat.

Autorkou článku je psycholožka, lektorka a koučka Radka Loja s kterou se můžete potkat na našich kurzech Osobního rozvoje, nebo Prezentačních dovedností:

Radka Loja


Radka Loja
Psycholožka, lektorka, autorka a koučka

Vede komplexní kurzy osobního rozvoje, koučuje, poskytuje poradenství v oblasti psychologie, píše články. Je autorkou a spoluautorkou knih:

- Emoce pod kontrolou – 5 kroků ke zvládání emocí (Grada 2019)

- Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti (Grada 2017)

Vystudovala:

- psychologii na Filosofické Fakultě na UPOL

- fakultu Elektrotechnickou na ČVUT

Dříve pracovala ve firmách PriceWaterhouseCoopers a Ernst & Young.


Proč s námi