Zobrazit vše

Trendy v náboru na technologické pozice v ČR

Společnost CompTIA poskytla podrobný náhled na trendy v náboru v 10 zemích: Belgie, Nizozemsko, Česká republika, Polsko, Francie, Portugalsko, Německo, Rumunsko, Itálie, Španělsko. Podívejme se na hlavní poznatky týkající se náboru na technologické pozice v České republice.

PŘEHLED EKONOMIKY A NÁBORU

I přes určitý stupeň stability na trhu práce v mnoha evropských zemích měla nejistota roku 2020 za následek zpomalení nebo úplné zastavení přijímání nových pracovníků. V prvním čtvrtletí roku 2021 se však náborová činnost začala výrazně zvyšovat. Hlavní Evropské země nabírající techniky jsou především: Německo, Francie, Polsko, Itálie, Nizozemí a Česká republika.

Zaměstnavatelé v České republice uvedli během 1. čtvrtletí 2021 celkem 9437 nabídek pracovních míst pro technologické zaměstnance, a to především na těchto pozicích:

  • Vývojáři softwaru, programátoři a weboví vývojáři
  • Systémoví analytici a pracovníci kybernetické bezpečnosti
  • Specialisté a technici IT podpory
  • Správci a technici sítí a systémů

Hlavní zaměstnavatelé nabírající techniky v České republice jsou: 2K Czech, Avast, NXP Semiconductors, FZU (Fyzikální ústav České akademie), UBK, 24i Media CZ, Tesco, Vendavo, Škoda Auto.

Zaměstnavatelé často očekávají určitou úroveň kybernetické bezpečnosti, řízení dat, cloudu, projektů a souvisejících technických dovedností. A kvůli průniku technologie a obchodu (neboli obchodu s technologiemi), musí technologové dobře ovládat i další dovednosti v oblastech, jako je komunikace, emoční inteligence, týmová spolupráce, řešení problémů, kreativní myšlení, řízení projektů a další.

comptianabor2

ZAMĚSTNAVATELÉ MAJÍ TENDENCI HLEDAT VŠESTRANNÉ TECHNOLOGICKÉ PROFESIONÁLY

Pracovní inzeráty na technologické pozice představovaly během 1. čtvrtletí 2021 přibližně 13 % z celkového počtu náborových inzerátů, oproti 11 % v roce 2020. Tento výsledek vyplývá z pokračujícího trendu digitální transformace.

Nejdůležitější odvětví náboru technologických profesionálů během 1. čtvrtletí roku 2021:

  • Informace a komunikace
  • Výroba
  • Administrace a podpora
  • Odborné, vědecké a technické služby
  • Finance a pojišťovnictví

Souhrnná analýza napříč všemi nabídkami pracovních míst v oblasti technologií naznačuje, že zaměstnavatelé mají tendenci hledat všestranné kandidáty. To také odráží neustále se rozšiřující inovace, kdy nové platformy, nové kódovací jazyky, nový hardware a zařízení, nové datové toky a nové kombinace technologických stavebních bloků (zkrátka IoT) jsou de facto součástí práce každého technologického profesionála.
V tabulce předních technických dovedností najdeme zastoupení všech těchto oblastí, včetně softwaru, infrastruktury, dat a obchodních aplikací. I když kybernetická bezpečnost v těchto 10 nejdůležitějších dovednostech konkrétně uvedena není, u zaměstnavatelů je stále běžnější, že očekávají základní odbornou znalost v oblasti kybernetické bezpečnosti u všech IT profesionálů.

comptianabor3
PDF
Trendy v náboru v Čechách.pdf (3.01 MB)

Tuto zprávu vytvořila společnost CompTIA s využitím údajů o zveřejňování pracovních nabídek zaměstnavatelů agregovaných platformou Labor Insights společnosti Burning Glass Technologies.


Proč s námi